דף הבית » מאמרים ומידע » חשיבות פינוי עשן ממבנה
 
 

 חשיבות פינוי עשן ממבנים 

כשחושבים על שריפות, רבים חוששים מהחום והאש ואינם מודעים לכך כי הגורם הראשי לפגיעות ומקרי מוות בשריפות הוא העשן.

שרפה הפורצת בתוך מבנה מהווה סכנה מיידית לאנשים, לא האש היא הסכנה הגדולה ביותר, כי אם העשן. הצטברות עשן רעיל במבנה היא הגורם הראשי לנפגעים בשרפה, כמו כן העשן מהווה מכשול בפני אנשים המנסים להימלט ממבנה, כמו גם לכוחות הצלה המנסים לחלץ ממבנה בוער ולכבות שרפה. מלבד היות העשן רעיל, גזים שונים המוכלים בו עלולים להתלקח מחום האש, ובכך לגרום לפיצוצים ולהתפשטות מואצת של אש השרפה. פינוי עשן ממבנה בוער הוא חיוני אם כך הן להצלת חיים והן להגנה על רכוש. 

עשן, הוא ענן הנראה לעין, לרוב צבעו לבן או אפור שחור, והוא מורכב מגזים חמים וחלקיקים הנוצרים מבעירה לא מושלמת של חומר. כל סוגי העשן רעילים לבני האדם ברמה מסוימת, לכן קיימת חשיבות עליונה ליציאה מהירה ממבנה בו התחיל להתפשט עשן, ולשילוב פעולות המאפשרות פינוי חום ועשן מהירים מהמבנה. בתקני כיבוי אש כיום קיימים תקנים מחמירים (דוגמת תקן 1001) הדורשים התקנת מערכות לפינוי עשן המורכבות במבנה ומהוות אמצעי לעכב את נזקי העשן והאש. מערכות כגון מפוחים לשחרור עשן וחלונות עשן משחררות עשן מיד עם תחילת השרפה, מדללות את ריכוז העשן במבנה ונותנות ארכה להימלטות אנשים ממנו.

החומרים מהם מורכב עשן משתנים מחומר בעירה אחד לחומר בעירה אחר, אבל כל סוגי העשן נחשבים לרעילים. עשן המשתחרר בשריפה כולל גזים נרקוטיים וחומרים הגורמים לגרויים. הגזים הנרקוטיים השכיחים ביותר בעשן הם: חד תחמוצת הפחמן CO, ציאניד HCN, ודו תחמוצת הפחמן CO2.

גזים נרקוטיים הם גזי חנק משום שהם גורמים לדיכוי מערכת העצבים, ירידה ברמת הערנות, ויוצרים תחושת שיכרון העלולה לגרום לאובדן הכרה ולמוות. חומרים אחרים בעשן עלולים לגרום לקשיי נשימה ולדלקות בעניים, בדרכי הנשימה ועל העור.

פינוי עשן מחלקו העליון של המבנה באמצעות חלונות לפינוי עשן ומערכות מפוחים מדללת את ריכוזו במבנה, ומקטינה את סיכויי התלקחות הגזים המוכלים בו, בו זמנית פינוי העשן מאפשר כניסת אויר נקי מפתחי האוורור הנמוכים יותר ושכבת אויר גדולה יותר בו יכולים להתפנות אנשים החוצה בבטחה.

חלונות עשן ומפוחים, כמו גם מערכות פינוי חום ועשן אחרות מעכבות לא רק את הצטברות העשן, כי גם את התפשטות האש במבנה, ומאפשרות לכוחות הכיבוי סביבת עבודה נוחה יותר להצלת חיים ורכוש. כך קטנים נזקי השרפה ומרווח הזמן עד להגעת כוחות כיבוי אש גדל.


 

בקידמה פרוייקטים אנו מתמחים בפינוי עשן ממבנים, מערכות מפוחים לשחרור עשן וחלונות עשן מצילות חיים

לייעוץ, תכנון, התקנה או תחזוקת מערכת פינוי עשן, פנו אל המומחים שלנו כבר היום. לקביעת פגישת צרו קשר ונציגנו יחזרו אליכם לתאום פגישה.

גרסה להדפסהגרסה להדפסה      שליחה לחברשליחה לחבר      
 
 

 

  דף הבית     |     מפוחים   |    חלונות עשן     |   מאמרים ומידע    |     אוורור    |    חשמל   |    צרו קשר
 
טל': 0774261366,    פקס: 04-6951901,     נייד: 054-2163300     מייל:    micha@kidma-ma.com