דף הבית » מאמרים ומידע » תקן 1001
 

תקן 1001

 

תקן 1001 של מכבי אש מבוסס על תקן NFPA96 של האגודה האמריקאית להגנה מפני אש משנת 2001 הוא מורכב כיום משישה חלקים הדנים באספקטים שונים של בטיחות אש במבני מגורים, מבני תעשייה ומבנים ציבוריים

ת"י 1001 חלק 1 בטיחות אש במבנים: מערכות מיזוג אוויר וארור

ת"י 1001 חלק 2.1 בטיחות אש במבנים: מערכות בקרת עשן – בנייני מגורים שגובהם עד 12 מטר

ת"י 1001 חלק 2.2 בטיחות אש במבנים: מערכות בקרת עשן – בנייני מגורים גבוהים ורבי קומות

ת"י 1001 חלק 2.3 בטיחות אש במבנים: מערכות בקרת עשן – בניינים ציבוריים

ת"י 1001 חלק 3 בטיחות אש במבנים: מדפי אש

ת"י 1001 חלק 4 בטיחות אש במבנים: סוגר אוטומטי לבקרת עשן

ת"י 1001 חלק 5 בטיחות אש במבנים: מערכות לסילוק אדים ממטבחים ציבוריים

ת"י 1001 חלק 6 בטיחות אש במבנים: אוורור והגנה מפני אש במערכות-בישול מסחריות

תקן 1001 הוא תקן חדש יחסית, והוא מתבטא בדרישות החדשות של מכבי אש בבדיקה השנתית. כל מבנה שגודלו מעל 200 מ"ר המשמש לתעשייה, מבנה ציבורי או מבנה מגורים גדול יקבל בשלב זה  או אחר דרישה למערכות פינוי עשן לפי תקן 1001. תקן זה דן בבנייה,בהתקנה,בהפעלה ובתחזוקה של מערכות מיזוג אוויר ואוורור,לרבות מסננים,מובלים וציוד נלווה,לשם הגנה על חיי אדם ועל רכוש מפני אש,עשן וגזים הנובעים משרפה או ממצבים הבאים לידי ביטוי בתופעות דומות לאלה של שרפה.

שריפה הפורצת בבניין, מסכנת את המבנה ואת השוהים בו. האש והעשן, יחד עם אדים דליקים ורעילים מתפשטים במבנה במהירות גבוהה, אך ניתן לשלוט במהירות התפשטות האש והעשן, ובמידת הנזק הנגרמים מהם.לשם הגנה על חיי אדם ורכוש הותקנו תקנות מכבי אש לפי תקן 1001 לבטיחות אש במבנים. תקנים אלו דנים בסוגי מערכות לפינוי אש ועשן, ביניהם מפוחים לפינוי עשן, אוורור וגם חלונות עשן העוזרים בשחרור העשן, הקטנת סמיכות העשן ורעילותו, הקטנת הצטברות גזים רעילים דליקים ומניעת התפשטות אש.

בעת הקמת מבנה תעשייתי, ציבורי או פרטי גדול, או לאחר קבלת דרישה ממכבי אש למבנה קיים, מומלץ לפנות לייעוץ ותכנון מערכת המתאימה לצרכי החברה והמבנה הייחודיים. מהנדסי בנין ומערכות מיזוג אויר יתאימו מערכת מפוחים, חלונות עשן ועוד, הכל לפי דרישות תקן 1001.

בקידמה פרוייקטים תמצאו מהנדסים ומתכננים אשר יעזרו לכם בכל אחד מהמקרים, החל משלב הייעוץ והתכנון , דרך שלב הביצוע, קבלת האישורים וביקורות שנתיות. חברתנו מלווה את הלקוח בכל אחד מהמקרים ומציעה לו את הפתרון הקל והנוח ביותר עבורו. 

מה עכשיו? צור קשר לקבלת ייעוץ וקביעת פגישה !

מידע נוסף על תקן 1001 ניתן לקבל במכון התקנים הישראלי